בית משפט השלום בירושלים עסק לאחרונה בשאלת העונש הראוי לגבר בגיל 34 שתקף את אביו, התפרע וגרם נזק רב לרכוש בבית הוריו, איים על שוטר שהוזעק לבית ואף ניסה לפגוע בו באמצעות סכין. האיש הורשע לאחר הודאתו בעבירות של תקיפה סתם, ניסיון לתקיפת שוטר, ניסיון לתקיפת עובד ציבור והחזקת סכין. לאחר שבחן את כלל העדויות והראיות השופט קבע כי מדובר באירוע חמור אשר פוטנציאל הסיכון הנובע ממנו הוא גבוה וגזר על האיש עונש של 7.5 חודשי מאסר בפועל בתוספת רכיבי ענישה נוספים.


גבר ששתה לשוכרה תקף את אביו ואיים על שוטר באמצעות סכין


לפי העובדות שפורטו בגזר הדין, ביום 22.4.21 גבר שהתגורר בבית הוריו היה מצוי תחת השפעת אלכוהול וביקש מאביו שייקח אותו לקנות עוד אלכוהול. האב סירב לבקשת בנו ובתגובה הבן החל לדחוף אותו, שבר אגרטל, נתלה על מנורה ושבר אותה, זרק כלוב של תוכים, הפך שולחן, השליך כורסאות וכיסאות, בעט ודחף את דלתות הבית ואף ניפץ חלונות זכוכית של דלת הכניסה לבית עד שנפצע בידו.


בתגובה למעשי בנו, האב התקשר למשטרה והונחה להיכנס לחדר אחר יחד עם אשתו. בהמשך ההורים הסתגרו בחדר ונעלו את עצמם בפנים בעת שבנם נמצא מחוץ לדלת. כאשר הבן ראה שהדלת נעולה הוא שבר אותה, תפס ראי שהיה תלוי במסדרון והשליך אותו לעבר רצפת החדר שבו שהו הוריו. בתגובה למעשה, ההורים נמלטו מהחדר ויצאו מהבית כאשר בנם צועק לעברם שיצאו מהבית ומאיים עליהם כי אם יזמינו משטרה הוא יתקוף את השוטרים.


האיש סירב להניח את הסכין והמשיך להתקרב לשוטר


בהמשך, הגבר לקח סכין באורך של 12 ס"מ ממטבח הבית וניגש לכביש הגישה לבית כאשר הוא אוחז בסכין בידו. האיש החל לרוץ לעבר שוטר שהגיע למקום כאשר הסכין בידו. השוטר נסוג אחורה והאיש המשיך להתקרב אליו ואיים עליו כי יפגע בו. השוטר הוריד את נשקו ואמר לאיש לזרוק את הסכין אך הוא סירב לעשות זאת והמשיך להתקרב לשוטר.


בעקבות זאת השוטר הרים את נשקו בפעם השנייה והתריע בפני האיש כי יאלץ לירות בו אם לא יוריד את הסכין. באותה העת האב חמק מאחורי בנו ונטל ממנו את הסכין.


בתסקיר שערך שירות המבחן צוין כי מדובר בגבר בגיל 34, גרוש ואב לשני ילדים אשר התגורר בבית הוריו ולא עבד לפני התקרית. עוד צוין בתסקיר כי ילדותו של האיש הייתה מורכבת עקב נסיבות משפחתיות שפגעו בו והובילו לקשיים ביחסיו עם הוריו. נוסף על כך, צוין כי האיש ביצע שירות צבאי במשך שנתיים עקב קשיים משפחתיים.


הגבר נטה לצמצם ולטשטש את האירוע הפלילי שבו הוא היה מעורב


שירות המבחן ציין כי האיש נטה לצמצם ולטשטש את האירוע הפלילי שבו הוא היה מעורב. לגרסתו של הגבר, צריכת האלכוהול המוגברת שלו הובילה לאובדן שליטה וגרמה לו להתנהג באופן אימפולסיבי. עם זאת, שירות המבחן ציין גם כי במהלך השנים האיש נהג להתנהל באופן נורמטיבי ותקין ונמנע מביצוע עבירות במשך כעשור. מאחר שהאיש סירב למעורבות טיפולית שירות המבחן לא המליץ על שילובו בתוכנית שיקום.


התביעה טענה כי מעשיו של האיש גרמו לפגיעה חמורה בזכויות הוריו, בשלמות גופם ובביטחונם כמו גם בשלטון החוק ובשוטרים. על כן, התביעה ביקשה להשית על האיש עונש מאסר לתקופה של 18 חודשים בתוספת רכיבי ענישה נלווים.


מנגד, הסנגור של האיש טען כי יש להסתפק בימי מעצרו של האיש שעצור מעל לחמישה חודשים. הסנגור הוסיף כי עברו הפלילי של האיש הוא מרוחק ואינו רלבנטי לעבירות שבהן הורשע במסגרת ההליך הנוכחי. הסנגור הפנה לנסיבות חייו הקשות של האיש ולמצוקה הנפשית שממנה הוא סבל שהובילו אותו לחרוג מאורח חייו הנורמטיבי שניהל במהלך 14 שנים. הסנגור הוסיף וטען כי האיש הצטייד בסכין חמאה שאינה מסכנת ולא התכוון לפגוע באדם כלשהו.


האיש הביע צער על מעשיו בפני בית המשפט ונטל עליהם אחריות


בדבריו בפני בית המשפט, האיש ציין כי הוא מצטער מאוד על האירוע ונוטל עליו אחריות. לגרסתו הוא לא תקף את הוריו אך נטל אחריות על המעשה כדי לחסוך בזמן שיפוטי.


השופט ציין כי במקרה זה האיש פגע בערכים מוגנים שכוללים בין היתר את ערך השמירה על הסדר הציבורי, שלטון החוק ורשויות אכיפת החוק. השופט הוסיף כי במעשיו האיש פגע בזכות של הוריו לביטחון אישי בביתם, העמיד אותם בסיכון ממשי ואיים על שלמות רכושם וגופם.


השופט הוסיף כי בחינת הנסיבות הקשורות בביצוע העבירה מלמדת על רמת חומרה גבוהה לנוכח פוטנציאל הנזק הגדול שהיה הגלום באירוע. על כן, השופט קבע כי במקרה זה יש מקום לקבוע מתחם ענישה שנע בין 8 חודשי מאסר בפועל ועד ל-18 חודשי מאסר בתוספת רכיבי ענישה נלווים.


השופט ציין כי שירות המבחן התרשם שהסיכון להישנות המעשים הוא בדרגה בינונית גבוהה וכי האיש שלל מעורבות טיפולית באופן שעלול להוביל להישנות העבירות בעתיד.

 

יש לך שאלה?

פורום כתב אישום במשפט הפלילי


בסופו של דבר, השופט הטיל על האיש עונש של 7.5 חודשי מאסר בפועל בניכוי ימי מעצרו ועונש מאסר מותנה לתקופה של 4 חודשים שלא יופעל אלא אם הוא יבצע אחת מהעבירות שבהן הוא הורשע.


ת"פ 60645-04-21