במהלך השבוע האחרון נעצרו מספר חיילים בשירות סדיר ביחידה מובחרת בצה"ל, לוחמים מגדוד הממוקם בצפון הארץ. הפעילות נגד החיילים אשר נעצרו החלה בשל מידע מודיעיני על שימוש בסמים בנסיבות שונות, במסגרת צבאית בתוך כותלי הבסיס וכמו כן גם בנסיבות אזרחיות שונות.


כל החיילים נעצרו ונחקרו תחת אזהרה בבסיס מצ"ח צפון ומסרו גרסה, מקצתם הודו מיד וקשרו את חבריהם, חלקם שמרו על זכות השתיקה וחלקם הכחישו כל קשר למיוחס להם.


החייל שיתף פעולה עם החקירה, הודה שעישן סמים בעבר ומסר בדיקת שתן


החייל אשר אותו ייצגתי בחר מטעמיו הוא, שלא להיוועץ עם עורך דין - בשל העובדה כי הוא חסר ניסיון ואינו בקיא בתחום הפלילי, על כן הודה בחקירתו כי השתמש בסמים במספר הזדמנויות אזרחיות ישנות, כמו כן הסכים לביצוע בדיקת שתן.


רק לאחר החקירה הראשונה, הבין כי הנושא מתפתח בשונה לציפיותיו והחליט לפנות אליי על מנת לקבל ייעוץ וייצוג בניהול הליך המעצר.


דגימת השתן הוכיחה כי החייל לא משתמש בסמים ולכן יש לשחררו לאלתר


מרגע זה ואילך, לאחר שהוענק ייעוץ מקצועי ביחס להמשך שלבי החקירה, הציפייה העיקרית הייתה לקבל את תשובת דגימת השתן מהמעבדה על מנת לבחון אם מתקיים חיזוק כתימוכין לגרסתו הראשונית, כראיה מדעית אובייקטיבית.


לשמחתנו הרבה, לאחר מספר ימים אכן הגיעה תוצאת הדגימה המיוחלת מהמעבדה אשר מסקנתה חד משמעית - שלילית, כלומר אין שרידי סם בשתן.


בו ביום התקבלו מלוא טיעוניי בפני הרכב המעצרים, בבית הדין והורו על שחרורו לאלתר, כמו כן על סגירת תיק החקירה, למרות הודאתו בחקירה הראשונה ומכאן אין שום זכר או כתם או הרשעה, מבחינת רישום פלילי.


המסקנה המתחייבת מהאירוע היא חד משמעית: חשיבות קבלת ייעוץ מקצועי, מיידי וחסר פשרות, בטרם החקירה תחת אזהרה, על מנת לעמוד על כל זכויותיך בחוק כנחקר או חשוד.


למרות שאנו עדים לשינוי מדיניות דרמטי ומשמעותי בכל הקשור לנוהג האכיפה והעמדה לדין בתחום הסמים, ביחס לנוהג בשנים עברו, במדינת ישראל בכלל ובצה"ל בפרט, עדיין נושא זה מצוי בכותרות מבחינת עילות המעצר וכמות התיקים אשר בהם עוסקת הפרקליטות הצבאית ואין להקל ראש בסוגיה.


חשוב מאוד לזכור כי, במידה וחייל מורשע בעבירת סמים ומושת עליו עונש בדמות מאסר בפועל מעל 60 ימים, אזי תיק זה מופיע במרשם הפלילי שלו ועתידו יוכתם גם בהמשך החיים האזרחיים וימנע ממנו אפשרות להוצאת תעודת יושר, לקבל ויזה לארצות הברית, אפשרות קבלה למוסדות אקדמיים ובנוסף אף עלול להכביד עליו מאוד בהליכי מיון וקבלה לעבודה במוסדות ציבור ולתפקידים רגישים ברשויות שונות, בבקשה לרישיון נשק ובקבלה למשרות ציבוריות ביטחוניות.


אמליץ בכל מקרה הקשור בסוגיה זו, לפנות לעורך דין המתמחה בתחום ולקבל ייעוץ מקצועי, כבר בתחילת ההליכים.

 

מאת: עורך דין ליאור בנימין