זוגות העומדים בפני גירושין מכירים היטב את התחושה רגע לפני ההחלטה על הפרידה והגירושין. ההחלטה על הפרידה איננה מתגבשת ביום אחד, בד"כ קודמת לה תקופה ארוכה אשר במהלכה דועכת לאיטה האהבה ושותפות הגורל ובעקבותיה כנראה שגם התא המשפחתי.


לא אחת, התקשורת בין הצדדים הופכת ללקויה, החיים המשותפים מסתכמים במתן הוראות הדדיות ונדמה כי לא ניתן לשאת עוד את האווירה הכללית בבית. אולם ולמרות שייתכן בהחלט שאין מנוס מפני גירושין, ההתלבטות לגבי הפרידה איננה פשוטה. ובכן, לא רק בשל כאב הלב הרגשי, אלא גם בגין שיקולים נוספים כגון טובת הילדים, ביטחון כלכלי, שיקולי רכוש ועוד.


זוגות רבים אשר מבקשים לפרק את התא המשפחתי, מבינים היטב את המשקל הרב שיש לגירושין בהסכמה. קרי, ליתרונות המקופלים בהסכם גירושין או בהליך גישור להסכם גירושין, לעומת ניהול הליכים בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני.

 

בכתבה קצרה זו אעסוק בנושא חשוב מאוד, אשר לטעמי יכול לשנות את הגישה של בני זוג כלפי הגירושין העתידיים ולעיתים אף את העתיד שנראה כל כך ברור?


על פי גישתי זו, בטרם בני הזוג מחליטים באופן סופי להתגרש, יתכן וירצו לשקול, אופציה נוספת אשר פתוחה בפניהם והיא: "הסכם שלום בית לחילופין גירושין" או "הסכם תקופת בחינה לחילופין גירושין".

 

תחנה אחרונה


גירושין הם מהלך כמעט בלתי הפיך. לאחר הצעידה על מדרגות הרבנות, קשה מאוד להשיב את הגלגל לאחור. לכן, הסכם שלום בית לחילופין גירושין או הסכם תקופת בחינה לחילופין גירושין, הוא הסכם שיכול לשמש תחנה אחרונה לפני פירוק סופי של התא המשפחתי.

 

ההסכם מגדיר מצד אחד את התקופה בה בני הזוג בוחנים אפשרות לשיקום התא המשפחתי או לחילופין מסכימים על הפרדת המגורים במטרה לבחון ולהבין את משמעות הגירושין והאם זה באמת רצונם, ומצד שני גם את ההוראות הברורות ליום שאחרי הגירושין ואם זה חו"ח יגיע. מדובר בהסכם מפוקח המתייחס הן למחלוקות המשפטיות בין הצדדים והן לסוגיות משפחתיות ורגשיות.


הסכמים אלו יכולים לכלול התחייבויות הדדיות בין בני הזוג, הליכה לטיפול זוגי, חלוקת מטלות, עניינים כספיים, מנגנוני קבלת החלטות ועד הסכמים לעניין מגורי הצדדים בתקופת שלום הבית או הבחינה.


ברמה המשפטית, ההסכם מתייחס באופן ממוקד לכל הסוגיות הנוגעות לאפשרות של פרידה. החל מנושאים הקשורים לילדים (משמורת, מזונות וכדומה), דרך סוגיות חלוקת רכוש וכלה בנושאים ספציפיים נוספים. תודות לכך, בני הזוג יכולים לנסות ולהתמקד בשיקום התא המשפחתי או לחילופין בבחינה האם באמת רצונם בגירושין, ללא חוסר וודאות מפני העתיד לבוא. החירות הנפשית אשר מקופלת בכך יכולה להיות בעלת משקל רב בהצלחת שלום הבית ו/או במניעת הגירושין שכן הצדדים יודעים מה יהיה מצבם מבחינת רכוש, מזונות ילדים, משמורת והסדרי ראיה וכל נושא אחר הרלוונטי להם, לאחר הפרידה ובאם זו חו"ח אכן תגיע.

 

תוקף של פסק דין


הסכם זה הוא הסכם לכל דבר מבחינת חוק יחסי ממון בין בני זוג. אי לכך, לאחר עריכתו, ההסכם מובא לאישור בפני בית המשפט לענייני משפחה או בית דין רבני. הערכאה השיפוטית מעניקה להסכם תוקף של פסק דין ומהווה נקודת ביקורת נוספת לגבי מהותו ופרטיו.

 

יתרונות נוספים של ההסכם


כאמור, בהסכם שלום בית לחילופין גירושין או הסכם בחינה לחילופין גירושין מקופלים יתרונות רבים. ראשית, בניגוד להליכי גירושין "רגילים", בהם כל צד נעזר בעורך דין מטעמו, הסכם שלום בית לחילופין גירושין יכול להיערך מול עורך דין אחד אשר ייצג את שני הצדדים. בנוסף וכפי שצוין לעיל, המתח שנוצר מחוסר הוודאות הטמון בהליך הגירושין מתפוגג בזכות ההסכמות לגבי היום שאחרי.


אחד הפרמטרים החשובים ביותר של ההסכם הוא אלמנט הזמן. ניתן להגביל את ההסכם בזמן, למשל, חצי שנה או שנה ולאחר תום התקופה הצדדים יכולים להחליט האם הושג שלום הבית, אם לאו והאם הצדדים רוצים להמשיך ולחיות ביחד, אם לאו. במידה ואין מנוס מגירושין למרות הניסיונות הכנים של הצדדים, הליך הגירושין הופך לקל יותר. זאת, תודות לכך שהתנאים בנוגע לגירושין סוכמו כבר ועוגנו בהסכם עם תוקף של פסק דין.

 

לסיכום


הסכם שלום בית לחילופין גירושין או הסכם בחינה לחילופין גירושין, יכול פעמים רבות לסייע לבני הזוג להתמודד עם הסיטואציה הקשה של הגירושין. אם תקופת הבחינה צלחה ושלום הבית הושג, בני הזוג זכו במתנה היפה ביותר - שיקום משפחתם ואם חו"ח לא, אז הכל ברור וידוע, החלטות כבר התקבלו, פסק דין כבר ניתן ואולי - רק אולי, זה יוכל להקל ולו במעט על הפרידה והגירושין.

 

מאמר זה נכתב על ידי עו"ד גילה עיני