לאחרונה ניתן בבית משפט השלום בירושלים גזר דינו של צעיר אשר גידל עציץ קנאביס בחלון חדרו, בדירתה של אמו שבה הוא מתגורר בירושלים. למרות המגמה להסדרת השימוש בקנאביס, הרפורמות הנעשות בתחום והיחס אליו כאל סם קל, גידול ושימוש בקנאביס עדיין מהווים עבירה פלילית בהתאם לפקודת הסמים המסוכנים.


הצעיר בן ה-30 הורשע בהחזקת הסם לצורך שימוש עצמי, אחרי שהודה בעובדות כתב האישום אשר הוגש כנגדו, ולפיו גידל עציץ שהגיע למשקל כולל של 100 גרם, וכן החזיק שקית עם חשיש במשקל של שבעה גרם.


במסגרת הדיונים הגיעו הפרקליטות והסניגור להסכמה על רכיבי הענישה, וזאת בהתאם להמלצת שירות המבחן להסתפק בענישה קלה הכוללת מאסר על תנאי ותשלום קנס, אף על פי שביצע בדיקות שתן אשר הוכיחו כי הוא עדיין צורך קנאביס, למרות התיק הפלילי אשר מתנהל נגדו. בסופו של דבר נקבע כי עליו לשלם קנס בסכום של 500 שקלים ולחתום על התחייבות כספית שלא יבצע עוד עבירות סמים, וכן הוטל עליו מאסר על תנאי לתקופה של חודשיים.


משקלו של העציץ כלל את כל חלקי השתיל, ולא רק את הפרחים עצמם


אחרי שהפרקליטות תיקנה את כתב האישום, הצעיר הודה בביצוע העבירה, מבלי שהצדדים הגיעו להסדר טיעון. לאחר מכן התבקש שירות המבחן לבצע תסקיר בעניינו ולשקול גם אם אפשר לסיים את ההליך ללא הרשעה, אולם המלצתו לא כללה הערות לגבי ביטול ההרשעה ולכן היא נותרה על כנה.


על פי התסקיר שהכין קצין מבחן, מדובר בצעיר נורמטיבי אשר עדיין מתגורר עם אמו בביתה בירושלים. מסלול חייו היה רגיל, והוא החל לצרוך קנאביס בתקופת שירותו הצבאי. ההליך הפלילי נגדו גרם לו לטלטלה והוא הפסיק להשתמש בסמים לתקופה מסוימת, אולם בשתי בדיקות שתן שביצע לאחר מכן נמצאו שרידי סמים.


בשורה התחתונה, קצין המבחן התרשם כי לקח אחריות על מעשיו אולם אינו מעוניין להשתלב במסגרת טיפולית לבעיית התמכרות. על כן המליץ קצין המבחן להטיל עליו עונש קל של מאסר מותנה וקנס כספי.


בית המשפט: הצעיר ביצע עבירה מינורית שלא גרמה נזק


כדי לקבוע את מתחם הענישה הראוי, התייחס השופט לערכים שבהם פגע הצעיר עקב ביצוע העבירה. השופט הזכיר כי השימוש הנפוץ בסמים הוא רעה חולה במדינה אשר מערכת המשפט נדרשת להילחם בה, אך לצד זאת במקרה זה מדובר בסמים קלים אשר המדיניות כלפיהם עברה רפורמה של ממש בשנים האחרונות, כאשר היום מדובר במדיניות אי הפללה ובעבירות שיכולות להסתיים בקנס כספי בלבד וללא הליכים פליליים.


באשר לנסיבות שבהן בוצעה העבירה, השופט התייחס לכך שהצעיר תכנן את העבירה כדי שיוכל לצרוך את הסמים באופן שוטף. מדובר במעשים שהיה צורך להימנע מהם, ציין השופט. עם זאת, סוג הסמים והכמות שנתפסה מהווים נסיבות להטלת עונשים קלים, מאחר שהנזק שנגרם או שיכול היה להיגרם הוא מינימלי.


השופט התייחס גם למדיניות הענישה הנהוגה במקרים דומים, וציין כי העונשים הניתנים לרוב בגין החזקת סמים לשימוש עצמי כוללים שירות לתועלת הציבור ומאסר על תנאי, בהתאם לסוג וכמות הסמים.


למשל, במקרה שבו בוצעה עבירה חמורה יותר, כאשר גבר החזיק קנאביס במשקל של 100 גרם במטרה לסחור בו, הוא נשלח לבצע שירות לתועלת הציבור, הוטל עליו קנס וכן נקבעה לו תקופת מאסר מותנה. על כן קבע השופט כי מתחם הענישה ינוע בין שירות לתועלת הציבור ומאסר על תנאי ועד חמישה חודשי מאסר שניתן לרצות במסגרת של עבודות שירות.


נסיבות המקרה וסוג הסם הובילו לענישה קלה


השופט המשיך ובחן את נסיבותיו האישיות של הצעיר, וציין כי חסך זמן יקר מבית המשפט בכך שהודה במעשיו ולקח עליהם אחריות. כמו כן ציין השופט לטובה את העובדה כי התגבר על קשיים אישיים מורכבים והצליח להתמיד במסלול חיים נורמטיבי. עם זאת הצר השופט על כך שגם אם אינו מכור לקנאביס, הוא עדיין ממשיך לצרוך אותו ולא למד את הלקח מכל ההליך הפלילי.

 

יש לך שאלה?

פורום סמים


לבסוף קבע השופט את עונשו של הצעיר: חודשיים מאסר על תנאי, קנס בסך של 500 שקלים והתחייבות כספית בסכום של 3,000 שקלים שלא יבצע עוד עבירות סמים במשך שנתיים.


ת"פ 58215-01-19